Velopost Sulis Series#1

Posted by Matt Shonfeld on 1 March 2017

Junior

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 COLLLINS, Alex 951140 Primera Team Jobs 5   5 (1st)
2 CURLE, Morgan 978846 Bristol Cycling Development Squad 4 1 4 (2nd)
3 SHIELDS, Charlie 1099774 Bath CC 3 2 3 (3rd)
4 LASSITER, Elliot 901015 Cotswold Veldrijden 2 3 2 (4th)
5 BURNETT, Brecon 1218365 Cardiff Ajax 1 4 1 (5th)
6 BALE, Corey 1047411 Cycle Team OnForm 1 4 1 (6th)
7 BECKINGDALE, Joseph 710372 Abargavenny RC 1 4 1 (7th)
8 WALTERS, Red 1055513 Sotonia CC 1 4 1 (8th)
9 SWARBRICK, Will 978557 Bath CC 1 4 1 (9th)
10 SILCOX, James 1027257 Cardiff Ajax 1 4 1 (10th)
11 CHANDLER, Conor   Bath CC 1 4 1 (11th)
12 GRIFFITHS, Josh   Bristol South CC 1 4 1 (12th)
13 KERTZMAN, Jos   Bath CC 1 4 1 (13th)
14 CROSS, Alexander   Team Vision 1 4 1 (14th)
15 DAWSON, Samual   Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (15th)
16 WEBB, Fred   Cardiff Ajax 1 4 1 (16th)
17 SILCOX, Tom   -- 1 4 1 (17th)
18 LACEY, Josh   Sulis Scorpions 1 4 1 (18th)
19 GREY, Matthew   Spokes BPC Cycling 1 4 1 (19th)
20 MILLS, Frederick   -- 1 4 1 (20th)
21 DAWSON, Samuel   Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (21st)
22 GILMOUR, Scott   Sotonia CC 1 4 1 (22nd)

 

U10 - M

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 HOBBS, Henry 1051226 Barkingham & Dagenham CC 5   5 (1st)
2 GRAVELLE, Rory 928546 Towey Riders 4 1 4 (2nd)
3 O'BRIEN, Finn 992250 Hillingdon Slip Streamers 3 2 3 (3rd)
4 VALLIS, Roy   Sulis Scorpions 2 3 2 (4th)
5 BURRIDGE, Noah 1153571 Sulis Scorpions 1 4 1 (5th)
6 ANDERTON, Oscrar 1168017 Sulis Scorpions 1 4 1 (6th)
7 WADEY, Reuben 1234235 Sole Cycling 1 4 1 (7th)
8 GALBREATH, Sebastiaan   Sulis Scorpions 1 4 1 (8th)
9 WRIGHT, Louis   Minehead Merlins 1 4 1 (9th)

 

U10 -F

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 CARTER, Rebecca 996554 Palmer Park Velo Rt 5   5 (1st)
2 PHILIPS, Mabi 1232803 Maindy Flyers CC 4 1 4 (2nd)
3 DAFYDD, Megan 1142105 Maindy Flyers CC 3 2 3 (3rd)
4 CARTER, Cloe 996555 Palmer Park Velo Rt 2 3 2 (4th)
5 COOPER, India   Cotswold Veldrijden 1 4 1 (5th)

 

U12 - F

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 O'BRIEN, Bobbie 99248 Hillingdon Slipstreamers 5   5 (1st)
2 PULLEN, Amy 1233801 Taw Velo 4 1 4 (2nd)
3 BOYD-NASH, Kitty 802950 Sulis Scorpions 3 2 3 (3rd)
4 VALLIS, Josie   Sulis Scorpions 2 3 2 (4th)
5 RUCK, Ellen 1227821 Sulis Scorpions 1 4 1 (5th)

 

U12 - M

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 O'BRIEN, Joseph 937148 Zappi Racing Team 5   5 (1st)
2 TRUELOVE, Emyr 1229671 Hereford CC 4 1 4 (2nd)
3 STACEY, Ruben 941903 North Devon Wheelers 3 2 3 (3rd)
4 TAYLOR, Thomas 887513 Sulis Scorpions 2 3 2 (4th)
5 OPOWE, Fletcher 871328 North Devon Wheelers 1 4 1 (5th)
6 WRIGHT, Joseph 1121971 Minehead Merlins 1 4 1 (6th)
7 JONES, Jestyn 12266350 Maindy Flyers 1 4 1 (7th)
8 GILMORE, Matthew 1227833 Velo Club Venta 1 4 1 (8th)
9 HURR, Judah 1294744 Portsmouth North End CC 1 4 1 (9th)
10 GOLD, Will   Sulis Scorpions 1 4 1 (10th)
11 BROWN, Alexander 921084 Portsmouth North End CC 1 4 1 (11th)
12 MCDOUGALL, Harry 1239295 Hereford CC 1 4 1 (12th)
13 WALTERS, Reuben 1024630 Minehead Merlins 1 4 1 (13th)
14 HYMAN, Oliver 1233617 Sulis Scorpions 1 4 1 (14th)
15 KNIGHT, Alex   Sulis Scorpions 1 4 1 (15th)
16 SHONFELD, Oscar 1048748 Sulis Scorpions 1 4 1 (16th)
17 DAVIES, James 1306430 Cotswold Veldrijders 1 4 1 (17th)
18 CRANSTON, Malin 1343821 Sulis Scorpions 1 4 1 (18th)
19 MUNDAY, Jude 1233568 Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (19th)

 

U14 - F

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 COUZENS, Milie 936828 PH-Mas 5   5 (1st)
2 CURLE, Laura 996417 Bristol Cycling Development Squad 4 1 4 (2nd)
3 INGRAM, Kinga 1251930 Wyre Forest CRC 3 2 3 (3rd)
4 RANGER, Hannah 1235805 North Devon Wheelers 2 3 2 (4th)
5 EARTHY, Olivia 1165745 Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (5th)
6 MINALE, Anoushka 1144249 CC Hackney 1 4 1 (6th)
7 LEY, Eleanor 959791 North Devon Wheelers 1 4 1 (7th)
8 O'NEILL, Aoife 1060363 Chippenham Wheelers 1 4 1 (8th)
9 PRITCHARD, Rebecca 1109442 Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (9th)
10 WILLIAMS, Ella 1108588 Hereford CC 1 4 1 (10th)

 

U14 - M

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 BUTTERS, Sam 1053157 Sulis Scorpions 5   5 (1st)
2 RUCK, Bryn 1106360 Sulis Scorpions 4 1 4 (2nd)
3 THOMPSON, Alex 841225 Wolverhampton Wheelers 3 2 3 (3rd)
4 HARRIS, Jenson 1101839 Sulis Scorpions 2 3 2 (4th)
5 WALTERS, Finlay 1024628 Minehead Merlins 1 4 1 (5th)
6 WILLIAMS, Max 1057472 Hereford CC 1 4 1 (6th)
7 CLARKE, Harry 918271 Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (7th)
8 PRATT, Oscar 1054930 Velo Club Venta 1 4 1 (8th)
9 DIBBLE, William 1057857 Minehead Merlins 1 4 1 (9th)
10 CLACY, Felix 998088 Solent Pirates 1 4 1 (10th)
11 DELVES-BROUGHTON, Theo 1247843 Sulis Scorpions 1 4 1 (11th)
12 DODD, Jack 1310605 Sulis Scorpions 1 4 1 (12th)

 

U16 - F

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 SCOTT, Katie 951839 Cotswold Veldrijden 5   5 (1st)
2 MORRISH, Jessica 951824 North Devon Wheelers 4 1 4 (2nd)
3 MANLEY, Abbie 930440 Solent Pirates 3 2 3 (3rd)
4 HEATH, Erica   Sulis Scorpions 2 3 2 (4th)
5 ASHFORD, Isabella    Mid Devon CC 1 4 1 (5th)

 

U16 - M

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 BECKETT, Sam 724303 Cardiff JIF 5   5 (1st)
2 SEARLE, Riley 894108 Nuun Sigma 4 1 4 (2nd)
3 BRAY, Jamie 1006823 Bristol Cycling Development Squad 3 2 3 (3rd)
4 VAUNDREY, Sami 1096345 Zappi Racing Team 2 3 2 (4th)
5 WALTERS, Charlie 1122452 Velo Club Venta 1 4 1 (5th)
6 COUZENS, Tom 935843 Zappi Racing Team 1 4 1 (6th)
7 ZAMAN, Irfan 877953 Punagua CC 1 4 1 (7th)
8 DAY, Nick 903296 Team Milton Keynes 1 4 1 (8th)
9 STONE, Oliver 960156 Propello - Carb Cycles 1 4 1 (9th)
10 TRUELOVE, William 1194850 Hereford CC 1 4 1 (10th)
11 PRITCHARD, Duncan   Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (11th)
12 SETHERTON, Olly   Propello - Carb Cycles 1 4 1 (12th)
13 WILLIAMS, Joseph   Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (13th)
14 PULLEN, Dominic   Taw Velo 1 4 1 (14th)
15 COURTNEY, Jack   Minehead Merlins 1 4 1 (15th)
16 CHATTING, Oliver   Team Tor 2000 1 4 1 (16th)
17 RYAN, William   Team Tor 2000 1 4 1 (17th)
18 MUNDAY, Luca   Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (18th)
19 PAMDAGAMI-SAYCE, Matthew   Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (19th)
20 PITCHERS, Kestutis   -- 1 4 1 (20th)
21 RYDLEWSKI, Mateusz   Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (21st)
22 COURT , Ethan   VC Meundon 1 4 1 (22nd)
23 JEWITT, Will   Sulis Scorpions 1 4 1 (23rd)
24 BOULTON, Arthur   Palmer Park Velo Rt 1 4 1 (24th)
25 PIPER, Alex   Bristol Cycling Development Squad 1 4 1 (25th)
26 DENNESS, Harry   SAS 1 4 1 (26th)
27 COATES, Jacques   Performance Cycles 1 4 1 (27th)
28 CATTENACH, Matthew   Sulis Scorpions 1 4 1 (28th)
29 MAIN, Fergus   Team Tor 2000 1 4 1 (29th)

 

U8 - F

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 HURR, Holly 1350292 Portsmouth North End CC 5   5 (1st)
2 SHONFELD, Sofia 1351119 Sulis Scorpions 4 1 4 (2nd)

 

U8 - M

Pos Name License Team Points Gap Race#1:Results
Top 5
1 STORRIE, Finlay 1267868 Maindy Flyers 5   5 (1st)
2 BRYAN, Oliver 1127657 Hereford CC 4 1 4 (2nd)
3 HENDY, Harrison 1232740 IoW CC 3 2 3 (3rd)
4 DAVIES, Daniel 1274411 -- 2 3 2 (4th)
5 MORRIS, Nathan    -- 1 4 1 (5th)
6 CAINS, Loris   Sulis Scorpions 1 4 1 (6th)

Join our club

Contact us today if you are interested in finding out more about our club either as a cyclists, coach or volunteer.

Get in touch

Our latest news

Sponsors Area